Milé nevěsty,

po delší odmlce se zase hlásím! Je toho tolik nového, co se v naší branži děje a co je, myslím, zajímavé i pro vás. Vznikla Asociace značkových svatebních salónů z. s.. To co se totiž děje v této branži, už začíná být na pováženou.  Na to, že si některé nevěsty objednávají nepovedené fejky z Číny, už jsme si pomalu zvykli, ale že se tento nešvar prodral už i do některých svatebních salónů, je velmi smutné. My, kteří provozujeme salony s originály, do kterých investujeme spoustu peněz, se pak nestačíme divit, když jiný salon nakoupí 8! kousků značkových šatů, zbytek objedná z Činy a láká nevěsty na stovky originálů. Většina nevěst to samozřejmě pozná a pak nám to vypráví, ale jsou takové, které naletí. Za chvilku budou zprovozněny stránky této asociace a každý salon, který nabízí pouze značkové šaty, bude mít i označení na vchodových dveřích. Nenechte se zbytečně okrádat!

Na sklonku roku také probíhala celorepubliková diskuze majitelů svatebních salonů, ohledně poplatků za zkoušení šatů. Jedná se o obranu právě před těmi nevěstami, které Vás pěkně podusí, třeba 3 hodinky zkouší, odejdou s plným foťákem a s vědomím, že na základě těch fotografií si objednají buď Čínu, nebo si je nechají ušít u švadleny. Při každém zkoušení se šaty méně či více opotřebovávají (make-up, zapocení…) a musí se pak vyčistit. Po každém vyčištění také mírně ztrácejí na “své kráse” a to nezmiňuji práci asistentek, které třeba místo zkoušení s “falešnou nevěstou” mohly upravovat jiné šaty, žehlit, uklízet nebo se prostě mohly věnovat nevěstě, která opravdu hledá své šaty v půjčovně!

Salony, které poplatky zavedly si tuto změnu chválí. Nevěsta nezkouší třeba 4 hodiny a to 3x!, ale u zkoušení přemýšlí. Hlavně jim tam prý chodí jen ty nevěsty, které si chtějí opravdu šaty půjčit. Tak uvidíme, jak se salony v Praze zachovají začátkem nové sezony. Malá technická :), vybírá se 200 Kč za 1 hodinu zkoušení a pokud nevěsta zamluví, neúčtuje se žádný poplatek. Pokud se s potvrzením vrátí do 3 mesíců a šaty zamluví, vrátí se jí stejně. Myslím, že je to férové i když jsem neměla odvahu v letošním roce poplatky v Adině zavést. Přála bych každé nevěstě, které se to nelíbí, aby si práci u nás na jeden den vyzkoušela. Ona to opravdu není lehká práce jak po fyzické, tak po psychické stránce a pokud asistentka tuší, že se snaží zbytečně, je to opravdu smutné.

“Zamlouvací sezona” je v plném běhu, nevěsty si podávají kliku u dveří a my se pomalu chystáme znovu do Barcelony na výběr kolekce 2016, která proběhne v květnu. V květnu do Adiny přijdou už i první kousky svatebních šatů značky Pronovias 2016 z předkolekce, která se vybírala v lednu. Takže i nevěsty, které se budou vdávat v tomto roce, mohou mít na sobě šaty z kolekce 2016! To jsou mi věci 🙂 Tak alespoň něco úsměvného a pozitivního na konec.

Krásné svatby všem letošním nevěstám a ženichům přeje,

Marie Nováková